Polska jest piątym partnerem handlowych dla Białorusi, a czwartym pod względem inwestycji zagranicznych. Polski eksport towarów na Białoruś w 2019 roku  wyniósł nieco ponad 1,7 mld euro, a w 2018 roku blisko 1,5 mld, wiec mamy dość zauważalny wzrost eksportu. Na Białorusi zarejestrowanych jest około 550 firm z polskich kapitałem z czego aktywnych jest blisko 400.  Na przestrzeli ostatnich lat zauważalna jest coraz większa aktywność polskich firm na Białorusi w sektorach: meblowym, przetwórczym, budowlanym, odzieżowym, spożywczym.

W ostatnim roku Specjalna Strefa Ekonomiczna „Grodno Invest” poszerzyła się o grono dwóch dużych polskich inwestorów z sektora meblowego, którzy budują wielopowierzchniowe zakłady produkcyjne. Rośnie polski eksport, szczególnie maszyn i urządzeń mechanicznych, który w 2019 wyniósł rekordową wartość – 380 mln euro.

Białorus 2020
Magazyn 2
Transport

Jednakże, ostatnie tygodnie kolejny raz uświadomiły jak ogromny wpływ na gospodarkę i przedsiębiorców mają wydarzenia polityczne. Zawirowania polityczne na Białorusi mogą skutkować poważnymi zmianami w jej gospodarce. Czy jest to szansa dla polskich przedsiębiorców i inwestorów ? Zdania są podzielone.

Moim zdaniem, obecny kryzys na Białorusi może „mimo wszystko” przyczynić się do wzrostu aktywności polskich inwestorów i przedsiębiorców w tym regionie. Nie tylko ze względu na fakt, że kraje Grupy Wyszehradzkiej zaakceptowały plan wsparcia białoruskich przedsiębiorstw, ale przede wszystkim na fakt, że firmy białoruskie poprzez sytuację polityczną zostały zmuszone do poszukiwania możliwości ekspansji na nowe rynku. Przykładowo białoruskie firmy budowlane i inwestorzy poszukują nowych możliwości inwestycji w projekty deweloperskie oraz budowę parków handlowych (Retail Parks). Będzie to wiązało się z zwiększeniem aktywności białoruskich firm na polskim rynku, a tym samym budową lepszych relacji i otwieraniem się Białorusi na większą ilość polskich wysokojakościowych produktów.

Na podstawie rozmów z polskimi firmami, nie zauważyliśmy zdecydowanej rezygnacji z ekspansji rynku białoruskiego oraz znaczących negatywnych skutków obecnej sytuacji politycznej. Polskie firmy, które są już obecne na rynku od wielu lat, nie zgłaszają wielu problemów. Obecna sytuacja ma zupełnie inne podłoże, a co więcej wpływa zdecydowanie mocniej na myślenie i funkcjonowanie białoruskich firm niżeli polskich. Przejawia się to w większym zainteresowaniem w wyjściu na rynek polski i chęcią dzielenia się informacjami nt. rynku białoruskiego.

Magazyn

Podsumowując, Polskie firmy mogą wspomóc białoruską gospodarkę w podobnym sposób, jak naszą gospodarkę wsparły niemieckie firmy, inwestując nad Wisłą przed 20 laty. Współpraca z białoruskim biznesem może ułatwić eksport polskich produktów na rynki Kazachstanu czy Rosji, które wraz z Białorusią tworzą Unię Celną. Rozszerzeniem współpracy gospodarczej z Białorusią zainteresowanych są tysiące polskich firm, zarówno ze Ściany Wschodniej, jak i z całej Polski w różnych branżach. Toteż, dlatego Rząd Polski powinien zaaktywizować swoje działa w sferze wsparcia polskich eksporterów i inwestorów w kierunku Wschodnim, a przede wszystkim w budowie bliskich relacji z białoruskimi przedsiębiorcami.

Autor: Dawid Cecuda, Członek Zarządu Instytutu Dyplomacji Gospodarczej

Ostatnie wpisy


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.