Miesiące Koreańskiego Dziedzictwa UNESCO 2024 – Upamiętnienie 35. rocznicy nawiązania polsko-koreańskich stosunków dyplomatycznych.

W 2024 roku przypada 35. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Korei i Rzeczpospolitą Polską. Z tej okazji, Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce organizuje programy kulturalne razem z różnymi polskimi instytucjami jako partnerami. Dwumiesięczny festiwal kultury zaprezentuje symbole Koreańskiego Dziedzictwa UNESCO, takie jak: koreańska muzyka tradycyjna, taniec, literatura i wiele innych.

„Podczas gdy z radością świętujemy 35. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Republiką Korei i Rzeczpospolitą Polską, Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce ma przyjemność uczcić tę wspaniałą okazję, organizując Miesiące Koreańskiego Dziedzictwa UNESCO 2024. Ten festiwal obejmuje nie tylko bogate koreańskie dziedzictwo UNESCO, ale także zwraca uwagę na bogatą wymianę kulturową między Centrum Kultury Koreańskiej, a polskimi partnerami. Wierzymy, że z takimi partnerami jeszcze bardziej zbliżymy kulturowo oba kraje, a koreańska kultura stanie się jeszcze ciekawsza i bliższa dla polskiej publiczności.” powiedział Dangkweon Lee, dyrektor Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce.

Miesiące Koreańskiego Dziedzictwa UNESCO

W ramach festiwalu odbędą się następujące wydarzenia:

Popołudnie z koreańsko-polskim dziedzictwem UNESCO

Popołudnie z koreańsko-polskim dziedzictwem UNESCO to wydarzenie networkingowe upamiętniające znaczenie i wartość dziedzictwa kulturowego w Korei i Polsce. Ważne polskie organizacje kulturowe wezmą udział w wydarzeniu jako instytucje partnerskie, chcąc podzielić się różnorodną aktywnością i osiągnięciami instytucji związanych z dziedzictwem kulturowym obu państw. Celem wydarzenia jest także dyskusja nad przyszłymi możliwościami współpracy. W ramach uroczystych występów, odbędzie się koncert Pansori (Korea) oraz tradycyjny taniec Polonez (Polska).

Miejsce i data: Uniwersytet Warszawski, Sala Kolumnowa, 14 maja br.

Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty.

 

Koncerty zespołu muzyki współczesnej Gugak SINNOI

SINNOI to kwartet składający się z Wonsool Lee, basisty, który od lat mocno zaznacza swoją obecność na koreańskiej scenie jazzowej; Bora Kim, która prezentuje szeroki zakres muzyczny od gyeonggi minyo (koreańskie pieśni ludowe) po jeongga (tradycyjny, wokalny gatunek koreański); Godam, artysty muzyki elektronicznej; Nayeon Lee, muzyka piri i taepyeongso. Ta unikalna kombinacja jazzu, koreańskiej muzyki tradycyjnej i elektronicznego dźwięku tworzy brzmienie SINNOI, które jest naprawdę oryginalne i wyjątkowe, zaciera granice między gatunkami i integruje ze sobą różne elementy.

SINNOI to inna nazwa SINAWI, pochodząca z muzyki szamańskiej, jednej z najstarszych tradycyjnych koreańskich form muzycznych, wykonywanej przez zespół. Ta forma głównie koncentruje się na osiągnięciu harmonii między instrumentami o różnych cechach. Jak sugeruje nazwa zespołu, SINNOI skupia się najbardziej na demonstracji nowych brzmień i kompozycji, składających się z trzech różnych składników muzycznych – koreańskiej muzyki tradycyjnej, jazzu i muzyki elektronicznej.

Wydarzenie będzie współorganizowane przez Klub Jassmine i Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie oraz wspierane przez projekt „Traveling Korean Arts”, organizowany przez KOFICE (Korean Foundation for International Cultural Exchange).

Miejsce i data: Klub Jassmine w Warszawie, ul Wilcza 73, 13 oraz 15 maja br.

Link do biletów:

https://goingapp.pl/wydarzenie/sinnoi/warszawa-maj-2024

https://goingapp.pl/wydarzenie/sinnoi-2/warszawa-maj-2024

Korea południowa
źródło: Zdjęcie dodane przez Carlos J. Cuadros: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/czerwony-sztuka-znane-miejsce-los-angeles-1898372/

Koncert Pansori i warsztaty

Pansori jest tradycyjną formą koreańskiej muzyki ludowej, charakteryzującą się dramatyczną narracją w wykonaniu wokalisty i bębniarza. Aby przedstawić polskiej publiczności ten unikalny element koreańskiej tradycyjnej sztuki scenicznej, śpiewaczka Pansori Seo-Yoon Jang oraz koreańska perkusistka tradycyjna Sori Choi odwiedzą w pierwszej połowie maja Warszawę i Kraków, aby wykonać tam 2 koncerty i przeprowadzić 5 warsztatów dla polskich instytucji edukacyjnych i instytucji sztuk teatralnych. Program koncertu będzie zawierał Pansori Heungboga (Opowieść o Heungbo), Pansori Chunhyangga (Opowieść o Chunhyang) oraz 2 różne style Sanjo (koreański styl muzyki improwizowanej) z wykorzystaniem Cheolhyeonggeum (koreański tradycyjny instrument smyczkowy) i Sori Buk (koreański tradycyjny bęben).

Miejsce i data: Cricoteka w Krakowie, 7 maja br. (wydarzenia biletowane – koncert i warsztaty)

Miejsce i data: Uniwersytet SWPS w Warszawie, 10 maja br. (wydarzenie zamknięte – warsztaty)

Miejsce i data: Uniwersytet Warszawski, Wydział Orientalistyczny, 15 maja br. (wydarzenie zamknięte – warsztaty)

Miejsce i data: Uniwersytet Warszawski, Sala Kolumnowa, 16 maja br. (wydarzenie otwarte – koncert i zamknięte – warsztaty)

 

2024 Festiwal Literatury Koreańskiej

Z okazji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, odbędą się różne wydarzenia związane z koreańską literaturą i kulturą. Targi to nie tylko wydarzenie literackie, na które zaproszono koreańskich autorów (spotkania współorganizowane z wydawnictwem Kwiaty Orientu), ale także wykłady tłumaczek literatury koreańskiej, wystawy o opublikowanej w Polsce literaturze koreańskiej, o „Hunminjeongeum”, oficjalnym manuskrypcie opisującym zasady koreańskiego alfabetu i o „Jikji”, które pokazuje koreańską kulturę drukarską oraz publicystyczną, jak również wykłady o samym Jikji i koreańskim alfabecie.

Miejsce i data: Pałac Kultury i Nauki, 23-26 maja br.

 

Wystawa / Warsztaty / Występ Yeondeung

Wpisane w 2020 roku na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, Yeondeunghoe jest festiwalem zapalenia lampionów, który odbywa się w całej Republice Korei. Ósmego dnia czwartego miesiąca kalendarza księżycowego (urodziny Buddy), z okazji święta, cały kraj rozświetla się kolorowymi lampionami. Razem z Komitetem Ochrony Yeondeunghoe, Centrum Kultury Koreańskiej zaprezentuje polskiej publiczności to widowisko podczas wystawy i w ramach warsztatów rękodzielniczych w Domu Kultury Śródmieście. W czerwcu publiczność będzie mieć również okazję zobaczyć tradycyjną koreańską paradę z lampionami.

Miejsce i data: Dom Kultury Śródmieście, czerwiec br. (dokładna data i szczegóły wkrótce) (wystawa)

Miejsce i data: Dom Kultury Śródmieście, czerwiec br. (dokładna data i szczegóły wkrótce) (warsztaty)

Miejsce i data: Stare Miasto w Warszawie, czerwiec br. (dokładna data i szczegóły wkrótce) (Występ Yeondeung)

 

Talchum (tradycyjny koreański taniec w maskach)

Talchum jest jednym z rodzajów sztuki performatywnej, łączącym taniec, muzykę i teatr. Zamaskowani tancerze, przy akompaniamencie zespołu składającego się z sześciu do dziesięciu muzyków, w humorystyczny sposób poruszają kwestie społeczne poprzez widowiskowe połączenie piosenek, tańca, ruchu i dialogu. Użycie karykatur znanych z życia codziennego postaci ma na celu przekazanie apelu o powszechną równość i krytykę hierarchii społecznej. Występy nie potrzebują specjalnej sceny, mogą odbywać się wszędzie tam, gdzie znajdzie się wolna przestrzeń.

Z okazji Miesięcy Koreańskiego Dziedzictwa UNESCO, grupa teatralna wykonująca koreański Talchum „The Greatest Masque” odwiedzi Polskę, aby zaprezentować różne aspekty tańca z maskami. W ramach wizyty zaplanowano wprowadzenie do tradycyjnych masek i ruchów tanecznych oraz współczesną interpretację Talchum.


Warsztaty Talchum

Warsztaty Talchum odbędą się w różnych warszawskich instytucjach kultury i edukacji. W czasie warsztatów uczestnicy będą mogli z bliska przyjrzeć się koreańskim maskom oraz doświadczyć ruchów tanecznych i technik śpiewania.

Miejsce i data: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, 25 czerwca br. oraz Dom Kultury Śródmieście, 27-28 czerwca


Występ Talchum “Ninanana Ninano” @ MOXO Club

Nowa interpretacja Talchum łącząca tradycyjny śpiew, instrumenty, współczesny taniec, elektroniczne dźwięki i koreańskie tradycyjne maski w czasie jednego koncertu. Fraza „Nina Nana Nina No” nie ma żadnego specjalnego znaczenia. Jest onomatopeją oznaczającą dźwięk wydawany podczas nucenia piosenki, kiedy dobrze się bawimy. Koreańskie maski z pewnością sprawią, że widownia będzie jeszcze lepiej bawić się na koncercie.

Koncert jest współorganizowany przez Klub MOXO w Warszawie i Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce.

Miejsce i data: MOXO Klub, 25 czerwca br.


“Talchum Razem” @Festiwal Sztuka Ulicy w Warszawie

Na zakończenie trasy, the Greatest Masque wystąpi podczas Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie, kiedy to odbędzie się finałowe wydarzenie zespołu. W ramach dwudniowych występów plenerowych odbędzie się parada, która przejdzie z Placu Zamkowego na Rynek Nowego Miasta (29 czerwca) oraz wielki występ na głównej scenie festiwalu na Placu Zamkowym (30 czerwca).

Na wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Starym Mieście w Warszawie, publiczność będzie mieć okazję doświadczyć Koreańskiego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – Talchum – razem.

Miejsce i data: Stare Miasto w Warszawie (Plac Zamkowy – rynek Nowego Miasta), 29 i 30 czerwca br.


Materiał powstał przy współpracy z Centrum Kultury Korei w Warszawie.