Początek tygodnia stoi pod znakiem spadków na większości głównych indeksów giełdowych zarówno w Europie jak i w USA. Główne amerykańskie indeksy m.in. SP500 oraz NASDAQ tylko dzisiaj tj. 28.10 tracą około 3%. W Europie obserwujemy podobne nastroje, DAX oraz WIG20 zakończyły sesje z 5% spadkami. Wszystko to wskazuje na to, że prawdopodobnie stajemy przed drugą falą spadków.

Rysunek 1. Notowania SP500

Cała sytuacja spowodowana jest oczywiście spodziewaną drugą falą COVID19. W praktycznie wszystkich państwach Europy możemy obserwować dynamiczne wzrosty zakażeń, które powinny w perspektywie kolejnych dni doprowadzić do analogicznych do tego co mogliśmy obserwować wiosną lockdown-ów. W związku z tym giełdy nie mogą przejść obok tego obojętnie. W tej chwili najbardziej prawdopodobny scenariusz to kontynuacja spadków z celami 3000 pkt dla SP500 oraz 10000 pkt dla DAX-a , gdzie zlokalizowane są najbliższe poziomy wsparcia.

Krótkoterminowy trend spadkowy nabrał dynamiki również na polskim parkiecie. Indeks WIG20 po dzisiejszych 5% spadkach, kończy dzień w rejonie cenowym 1540, z perspektywą zakończenia tygodnia poniżej 1500 pkt.

Rysunek 2. Notowania WIG20 w ostatnich tygodniach.

Zgodnie z tym scenariuszem zachowuje się również polski złoty. Złotówka gwałtownie traci zarówno w stosunku do Euro jak i  Dolara. Kwestią czasu wydaje się być złamanie bariery 4 zł na parzę walutowej USDPLN. Jest to zachowanie zgodne z ruchami wiosennymi. Inwestorzy uciekają od aktywów bardziej ryzykownych, do których zalicza się m.in. polskich złoty na rzecz tzw. bezpiecznych przystani, takich właśnie jak dolar amerykański czy obligacje. W przypadku gdy potwierdzi się scenariusz pełnego lockdownu, do świąt spokojnie możemy zobaczyć kurs w rejonie 4.25 zł za jednego dolara

Rysunek 3. Szeroka perspektywa notowań USD PLN

W tej chwili warto jednak obserwować dynamikę ruchów. Realizacja najczarniejszych scenariuszów może doprowadzić do nawet głębszych spadków niż na wiosnę, więc ewentualne zawieranie teraz pozycji długich może narazić nas na duże obsunięcia w rachunkach inwestycyjnych.

Autor: Damian Nowiszewski, Członek Zarządu Instytutu Dyplomacji Gospodarczej

Ostatnie wpisy

Kategorie: Analizy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.