W ostatnich tygodniach wolarem inwestycyjnym, który notował jedne z najbardziej dynamicznych wzrostów jest miedź, która zbliża się do kolejnego obszaru oporu zlokalizowanego w rejonie cenowym 8000 dolarów za tonę.Tak wysoko notowania ostatni raz były w mracu 2013 roku. Jako główną przyczynę tak wyrażnego wzrostu można wskazać przede wszystkim ożywienie gospodarcze w Chinach, które są największym importerem miedzi na świeci. Chiny, które przynajmniej teoretycznie poradziły sobie z pandemią COVID-19, wracają na scieżkę wzrostu. Optymizm co do powrotu całej globalnej gospodarki na ścieżkę wzrostu, ma podstawy w postaci potencjalnej szczepionki, które może być dostępna już w przyszłym roku.

Rysunek 1. Notowania miedzi na przestrzeni ostatnich lat
Rysunek 1. Notowania miedzi na przestrzeni ostatnich lat

Obok przyczyn czysto popytowych warto przyjżeć się również czynnikom, które stoją po stronie podażowej. Wydobycie miedzi zostało wstrzymanew lipcu w Peru (12 % światowej produckji), kłopoty ma Meksyk, niespokojnie jest również w Chile, które są największym producentem miedzi na świecie. Wybór Joe Bidena na prezydenta USA może być kolejnym elementem utrzymującym presję na wzrosty cen miedzi. Zapowiedź prowadzenia polityki uwzgledniającej w szczególny sposób ochronę środowiska to potencjalna możliwość ograniczenia wydobycia.

Listopad to również permanentny okres słabości dolara, co przekłada się na wzrosty cen metali, które są wyceniane głónie w dolarze amerykańskim. Spoglądając na wykres EURUSD, widać wyraźnie, że od dołka ustanowionego 1 listopada w rejonie cenowym 1.16, kurs utrzymuje się w trendzie wzrostowym, który w dniu dzisiejszym przełamał ważny opór 1.20

Rysunek 2. Notowania EURUSD
Rysunek 2. Notowania EURUSD

Wracajac do miedzi, obecnie większość czynników wskazauje na kontynuację wzrostów w kolejnym celem w rejonie 8000 d/t a w perspektywnie średnioterminowej nawet 9000. Z uwagi na dynamikę wzrostów, kupowanie miedzi po obecnej cenie wiąże się jednak z ryzykiem napotkania korekty, gdyż rynek wydaje się być mocno przegrzany w krótkim terminie.

Rysunek 3. Notowania Miedzi, spojrzenie półroczne.
Rysunek 3. Notowania Miedzi, spojrzenie półroczne.

W związku z powyższym warto wyczekiwać na korektę i ewentualne zlecenia kupna w granicach 7200-7000, gdzie zlokalizowane jest lokalne wsparcie.

Autor: Damian Nowiszewski, Członek Zarządu Instytutu Dyplomacji Gospodarczej

Ostatnie wpisy

Kategorie: Analizy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.